Popelnatost 0,2% našich pelet ENplus A1 (měřeno naším klientem)
Popelnatost při spalování pelet je jedním z důležitých indikátorů jejich kvality. Asi každý bude souhlasit, že čím míň popela tím víc energie se při hoření uvolní. Popelnatost pelet nesmí překonat 0,5%, aby se mohli označovat jako A1 nebo ENplus A1. Vyšší popelnatost je zapříčiněna dvěma způsoby.
Prvním je, když peletový popel začne dělat škvarky a spékance, které mohou zanést hořák. Takové pelety jsou vždy znakem nízké kvality a nemají mít označení ENplus A1. Takové pelety mají i nízký výkon a tím jich je potřeba více. A tak na první pohled lákavá cena se na konci sezóny promění v drahý špás.
Škvarky a spékance je třeba odlišit od nedokonale spálených pelet. Pelety jsou ohořelé a ne zcela spálené. Toto se stane, když není správně nastavené podávání, pauza a proud vzduchu na ventilátoru. Je třeba počítat s tím, že mezi peletami jsou jisté rozdíly, a to projevit v nastavení kotle.
Námi dodávané estonské smrkovo-březové pelety mají rády více vzduchu, pro správné prohoření, které trvá trochu déle. Pauza tedy musí být také delší. S větší výhřevností břízy a delšími pauzami, lze dosáhnout nižší celkové spotřeby na sezónu.
Naši klienti, při správném nastavení kotle, mluví o velice malém zbytku popela, prachové jemnosti a jeho šedivé barvě. Technicky zdatný klient si dal tu práci a změřil dvakrát v průběhu topné sezóny množství popela. Vždy naměřil jen 0,2% (!!!) popela a tím přímo potvrdil vysokou kvalitu našich pelet.